Ungarische Streitkräfte feiern dieses Jahr zahlreiche runden Jubiläen. Zuerst ist das Institut für Militärgeschichte 100 Jahre alt, während die ungarische Armee 170 Jahre alt ist. Aus diesem Grund sind in diesem Jahr eine Reihe von Programmen, Ausstellungen und Konferenzen geplant.
Im Mai wird im Museum für Militärgeschichte und Museum in der Budaer Burg eine „besondere“ Veranstaltung geplant, bei der sich junge Leute, die sich für Militärgeschichte interessieren speziell angesprochen sind.
Die Nacht der Museen im Jahr 2018, die Beziehung zwischen Sport und der Verteidigung präsentiert traditionelle Sportarten im Militär – wie Reiten, Fechten, Kampfsport.
Im August wird dieses jahrhundertealte Museum als Guinness-Weltrekord für hundert Stunden geöffnet sein.
Neben dem Militärgeschichte Institut und Museum feiern weitere Teile des Militärs ein Jubiläum – Der ungarische militärische Fallschirmsprung war einhundert Jahre alt, und der erste Weltkrieg ist einhundert Jahre lang abgeschlossen. Außerdem ist dieses Jahr der 75. Jahrestag der Doni-Katastrophe, während die ungarischen Kriegsschiffe 25 Jahre alt sind.
Daher plant das Militärhistorische Museum in diesem Jahr eine Reihe von Sonderausstellungen. Sie erinnern an den 100. Jahrestag des Untergangs des St. Stephan-Bataillons, oder auch an die Ungarische Volksarmee.
Das Museum für Militärgeschichte und Museum, das am 1. Februar eröffnet wurde, ist von Dienstag bis Sonntag von 9.00 bis 17.00 Uhr in der Burg von Buda geöffnet. Weitere Informationen zu aktuellen Programmen finden Sie auf der Website der Institution (www.militaria.hu) oder auf ihrem Facebook – Seiten.
Ungarisch:
170 éves a Magyar Honvédség
Több kerek évszámot is ünnepelhet a Magyar Hovédség. Először is, a Hadtörténeti Intézet 100 éves, míg a Magyar Honvédség maga 170 éves. Épp ezért számos programot, kiállítást, konferenciát terveznek ebben az évben – tájékoztatta a sajtó képviselőit a Honvédelmi Minisztérium.
Ahogy azt a közeleményükben is írták a Magyar Honvédség 170 éves programsorozat részeként, márciusban, a szokásosnál nagyobb „Forradalmi Forgatag“ rendezvénnyel várják majd a látogatókat. Az elmúlt 170 évről vándorkiállítást szervez a múzeum, melynek angol nyelvű verziója a tervek szerint Brüsszelben, Norfolkban, Monsban is megtekinthető lesz, továbbá a Visegrádi Együttműködés (V4) országaiba is elviszik majd.
Az évfordulók apropóján a LAJTA monitor múzeumhajó idén nem csak a Parlament előtt lesz látogatható. Magyarország legrégebbi, az első világháború alatt szolgált folyami hadihajója Győrtől Mohácsig tizenegy Duna-parti városban lesz majd megtekinthető. A tervek szerint 3-5 napot horgonyozik majd egy-egy város kikötőjében.
Májusban egy „különleges“ rendezvényt is terveznek a budai Várban található Hadtörténeti Intézet és Múzeumban: „sörest“ keretében várják majd a hadtörténet iránt érdeklődő fiatalokat.
A Múzeumok éjszakáján 2018-ban a sport és a honvédelem kapcsolatát hangsúlyozva bemutatják a tradicionális katonai sportokban – mint például a lovaglás, vívás, küzdősportok, – a múltban és jelenben kiemelkedő teljesítményt elért katonasportolókat.
Augusztusban Guinness rekord kísérlet keretében, az idén százéves múzeum száz órán át tart majd nyitva és várja a látogatókat 5 napon és 4 éjszakán át.
Amellett, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum idén száz, a Magyar Honvédség 170 éves, Görgei Artúr 1848-49-es honvédtábornok, hadügyminiszter 200 éve született. Százéves a magyar katonai ejtőernyőzés, s szintén száz éve fejeződött be az I. világháború. Emellett idén van a doni katasztrófa 75. évfordulója, míg a magyar hadisírgondozás 25 éves – fejtették ki.
Mindezek nyomán a hadtörténeti múzeum több időszaki kiállítást is tervez ebben ez évben. Megemlékeznek a Szent István Csatahajó elsüllyedésének századik évfordulójáról, a múzeum földszintjén folytatódik a Magyar Néphadsereg bemutatása egészen a rendszerváltás idejéig. Ezek mellett az elmúlt száz évben a hadörténeti múzeum falai között történteknek is szeretnének egy tárlattal, valamint egy kültéri fotókiállítással is emléket állítani.
A magyar katonai ejtőernyős alakulatnak mindig is otthont adó Szolnokon, a „REPTÁR épületében“ állítják fel a száz éves a magyar katonai ejtőernyőzés munkacímű vándorkiállítást, mely több városban, egyetemen is látható lesz majd.
Közleményükben kitértek arra is, hogy ebben az évben több külföldi projektben is gondolkodnak. A csehországi Dobranyban egy kisebb tárlat keretében, a helyi születésű Ormai Norbert honvéd ezredesről, az 1849. augusztus 22-én kivégzett első aradi vértanúról készül kiállítás. 2018 novemberében Londonban, a National Military Museummal nyílik közös kiállítás, amely a brit könnyűlovasság magyar vonatkozásait, illetve a huszárság történetét mutatja majd be. Májusban pedig a varsói múzeummal közösen tartanak lengyel napot a hadtörténeti múzeumban, melynek központi témája az 1944. augusztusi varsói felkelésben vállalt magyar katonai szerepvállalás lesz – fejtették ki.
A február elsején újra megnyílt Hadtörténeti Intézet és Múzeum, keddtől vasárnapig 9 és 17 óra között várja látogatóit a budai Várban. Az aktuális programokról bővebb információ található az intézmény honlapján (www.militaria.hu), illetve Facebook-oldalán található – olvasható közleményükben.